You are currently viewing 15- Histeroskopiden Hemen Sonra Gebelik

15- Histeroskopiden Hemen Sonra Gebelik

Birçok doktorun 2 ,3 hatta 7 bine çıkan rakamlar telaffuz ettiği histeroskopi işlemi, Başkent Hastanesinde 300 tl idi ve 1 ay sonrasında doğal yoldan gebeliği de getirebiliyordu.

Histeroskopiden sonra Göğşen Bey, bu işlemin rahmi tanımak adına yapıldığını, rahmimin gayet sağlıklı olduğunu, ufak bir et parçası aldığını söylemişti. Rahme yapılan her işlemden sonra, bu konuda ciddi bir tıbbî kanıt olmasa da gebelik ihtimali artar, dedi. Bir yorum da olsa, rahim kendini iyileştirmek için çeşitli enzimler salgılar ve bunun gebeliği kolaylaştırdığı düşünülür, diye de ekledi. Sırf bunun için histeroskopi ile rahme çizik atılır ve iyileşirken salgıladığı enzimler ile normal gebelik de beklenebilir dedi. 2 ay bekleyin inşallah normal gebelik de olabilir dedi. O kalabalığa rağmen bana tek tek bunları anlatması beni yine prenseslik moduna yükseltmişti. Çıkarken de bana her muayenede söyleyeceği o sihirli cümleyi kurdu:  “Sen kolay hastasın, mutlaka anne olacaksın, bana güven.”

     Histeroskopi meselesini biraz araştırınca çok da küçümsenecek bir olay olmadığını anladım. Hatta 2014 yılında Başkent Hastanesinde 350 tl civarı iken histeroskopi fiyatlarının İstanbul’da ameliyat adıyla  2 ,3 bin hatta 8 bin tl ye yapan doktorlar olduğunu öğrendiğimde şok olmuştum. Üstelik sloganları da çok iddialıydı: “Ben öyle bir histeroskopi yaparım ki doğal yoldan hamile kalırsınız.” Benzer şeyi Göğşen Hocam da söylemişti ama meseleyi kişiselleştirmeden ve büyük bir tevazu ile…Ayrıca peynir ekmek yeme rahatlığında, ameliyat kelimesini dahi kullanmadan, olayı çok basitleştirerek. Belki bu bilinçle işleme girsem  o kadar rahat olamayacaktım.

    Birkaç ay sonra İstanbul’dan benim sözlerimle gelen bir arkadaşım, sabah, “ışıklı bir şey” işlemini halledip öğleden sonra tekrar İstanbul’a dönmüştü. 5 dakikalık bir işlemle rahmini biraz genişlettim, dardı, dedi Göğşen Hoca. 3 yıldır çocukları olmuyordu, 1 olumsuz da tüp bebek denemesi vardı. Göğşen Hoca ona da 2 ay normal yoldan deneyin, sen kolay gebe kalırsın, tüp bebek yaptırma demişti. Fakat arkadaş 1 ay sonra İstanbul’da bir hastaneye  tüp bebek yaptırmak üzere gitti. Adet olunca gel demişlerdi. Fakat o da ne? Arkadaş bir türlü âdet olmuyordu. Çünkü histeroskopiden sonra 1 ay içinde hamile kalmıştı…Histerpskopi sonrası gebelik de kolaylaşıyordu bazı kadınlarda.

    Ben hemen hamile kalamasam da onun adına çok sevinmiştim. Ben de “bardaktan taşan son damla” sandığım sabrımın ileri bir boyutunu zorlayıp nihayet 2.tüp bebek tedavisine başlamak üzereydim. Nereden bilebilirdim o bardağın defalarca dolup dolup boşalacağını?  Boşuna atar gider yapıyordum işte kendimce…

Sitemize gönderdiğiniz yorumdan dolayı teşekkür ederiz...