You are currently viewing 3-Her Bir Şeyin Kökünü Yeme Dönemi

3-Her Bir Şeyin Kökünü Yeme Dönemi

Yıllar sonra çocuğuma, “Sen tüpte döllendin yavrum, senin tüpün bir melekti!” diyemeyeceğim için eşime keçiboynuzu pekmezi ile başlayıp  ballı bademli 52634 baharatlı karışımlar ,pahalı vitamin tabletleri ,ginseng tohumu tozu ,çakşır kökü macunu,hatta kokmuş soğan sarımsak ezmesi gibi ,ne bulduysam yedirmem gerekirdi ki normal yoldan bebeğimiz olsun.

Eşimin sperm sonuçları iyi gelmediğinde çok üzülmüştü .O benim kadar umutlu değildi. Sonucu almaya gittiğinde doktoru , “doğal yoldan bebek istiyorsanız senelerce bekleyebilirsiniz, çok istiyorsanız tüp bebek yaptırın gitsin.” demişti. Ama sonuçta, imkânsız, olmaz dememişti .Eşim bana bunu söylediğinde bunu tavsiye eden doktor dünyanın en bilgisiz ve saçma sapan yollar gösteren doktoruydu benim gözümde. 7 aylık evli çifte tüp bebek yaptırın da ne demek! 45 yaşında ve 25 senelik evli insanlar tüp bebek yaptırırdı benim nazarımda. Gencecik insanların ne işi var tüp bebekle?Hem ben çocuğuma nasıl derim, “Sen tüpte döllendin yavrum, senin tüpün bir melekti.” diye? Hem bunu kimseye de söyleyemezdim.Yıllar sonra kızımı parkta oynatırken kızımın bilmiş hareketlerini fark eden  her kadına, “biliyor musunuz benim kızım tüp bebek! Kaliteli yumurta seçildiği için çok zeki benim kızım.” diyerek böbürleneceğimi rüyamda görsem kabus sanıp çığlıklarla uyanırdım. Asla!Dedim, biz normal yoldan gebe kalırız .Sperm sayısını ne artırır? Sperm kalitesi için hangi besinler yenmeli? Enter…Otlar, çöpler kaynatırım sana, havuç, nohut, incir, fındık yediririm.Macunlar yaptırırız. Ama, tüp bebek yaptırdı,dedirtmem kimseye. Ben Hülya Koçyiğit gibi birden böğürüp dersten çıkacağım ve öğrencilerim fısıldaşmaya başlayacak, öğretmen hamile galiba, diyecekler . Ben de öylece şüphelenip test yaptıracağım.Önceden bir dizi tedavi ile sürprizi bozamam.

Eşime tüp bebek tavsiye eden doktorun diplomasını kırtasiyede yaptırdığını düşünsem de sonraki yıllarım hep ona hak vermekle geçti. Onu dinleseydik çocuğum şimdi 2 yaşındaydı ….3 yaşındaydı…4 yaşındaydı…Yıllar sonra, zor günler yaşadığım 2016 Eylül’ünde bana büyük bir teselli olan hamilelik haberini alınca Allah’a bu mutluluğu özellikle bu zor zamanda yaşattığı için geçmiş tedavilerimin başarısızlığı adına sonsuz kez şükredeceğimi ve geçmiş gözyaşlarımdan utanacağımı bilemezdim tabi.

Normal yoldan bebek sahibi olma mücadelem böylece başlamış oldu. Yumurta takibi önermişti doktorum. Önce 2 güne bir giderek altın yumurtamın sağlığı hakkında bilgiler aldım. Klomen benim için bonibon gibiydi. Her adetten sonra yumurtamı besleyip büyütüp döllenmeye hazır hale getirsin diye anne şefkati ile klomenimi okşayıp severek içiyordum.Yumurtalar belli boyuta gelince çatlatma iğnesi, 36 saat sonra ilişki…Bu rutin böyle aylarca devam etti.Ama olmuyordu işte…Olmadıkça hırslandım, ne  bulduysam, ne duyduysam, ne okuduysam eşime yedirdim. Keçiboynuzunun faydaları bir kenara, varlığını bile bilmezdim o zamana dek.3 farklı yerden kavanoz kavanoz ballı bademli bilmem neli macunlar yaptırdık, yedi.Çakşır kökü macunu, ginseng tohumlu tabletler, pahalı vitamin hapları, keçiboynuzu pekmezi, karışım çayları, zıkkımın kökü! Neredeyse yemediğimiz kök, almadığımız bitkisel ilaç kalmadı .Aslında testlerinde de artışlar olmuştu ama hiçbir zaman normal rakamlara ulaşamadık. Belki senelerce yeseydi normal yoldan da olabilirdi bebeğimiz ,ama biz çok sabredemedik.Birer kilo soğan ve sarımsağı 40 gün zeytinyağında bekletip ,ezip eşine yedir diyen komşu teyzeyi bile tüp bebek tavsiye eden doktordan daha büyük bir saygı ve heyecanla dikkate aldım ve  dediklerini yaptım . Ama o karışımın kokusu apartmanı da aşıp tüm Ankara sokaklarında yayılmaya başlayınca belediye ekiplerinin evi ilâçlatmasından korkup bıraktım.Bir kere tadına bakınca da eşimin bunu itirazsız nasıl yediğine hayret ettiğim an, tüp bebek yaptırmaya karar verdim.Demek bunu bile yiyecek kadar çaresiz bırakmıştım adamcağızı! Eşim zaten dünden hazırdı.Ve işte ilk tüp bebek denememiz için hastane yollarındaydık…

Sitemize gönderdiğiniz yorumdan dolayı teşekkür ederiz...