You are currently viewing Hamilelikte 4.hafta! Hoş geldin belirtiler!

Hamilelikte 4.hafta! Hoş geldin belirtiler!

 

Hamilelikte 4.hafta, hoş geldin belirtiler! Neşe Anne, hamilelikte 4.haftaya geldin yani aslında ilk kez gebe olduğunu öğrendin. Bebişin daha yeni yeni bedenine yerleşmeye başlıyor. Hamilelikte 4.hafta, hoş geldin belirtiler! 

Bir incir çekirdeği kadar bebeğin ve henüz ultrasonda görünmez. Sadece beta HCG testiyle gebe olduğun doğrulanabilir. Yorgunluk, halsizlik, mide bulantısı olabilir deeee olmayabilir de. Çoğu gebede ilk haftalar belirti olmaz. 

 

Neşe Anne:   4 haftalık gebelikte mide bulantısı olur mu?

 Hadi gözün aydın, elbette olabilir! Sonunda deşeleye deşeleye bir belirti buldun kendine! Çok meraklısın ya zaten ayılıp bayılmaya…

  Hepimizin hayali, hamikeyken Hülya Avşar gibi baş dönmesi ve mide bulantısı yaşamaktı. Sonra narin bir edayla tam da beyimizin kollarının konforuna denk gelecek şekilde düşmekti hayalimiz. 4.haftada bu hareketi sağlamak mümkün. Çok da öyle bayılacak kadar olmasa da azıcık da mahsuscuktan atıver kendini, herkes seni mazur görür nasılsa.

Neşe Anne:Hamileliğin ilk haftası nasıl oluyor?     Şöyle oluyor çiçeğim: 4.haftada, sonunda spermle yumurta buluşmuş olur. Tüplerde gerçekleşen bu kavuşma anından sonra artık zigot halindedir bebeğimiz. Önce 2 hücreye bölünür ve bu hücre sayıları katlanarak büyür. Zigotcuğun, karlı dağlardan neşeyle yuvarlanan, yuvarlandıkça kara belenip büyüyen çocuklar gibi tüplerden rahme yuvarlanır. Rahimde zaten zigotun yerleşmesini kolaylaştırılacak yatak döşek hazırlanmıştır. Âdet ile dökülen kan,  aslında gebelik oluşmadığı için dökülen rahim duvarıdır. Bu ay gebelik de oluştuğuna göre hücre hücre büyüyen bebişin giriverir yün yorganın içine. Rahim yatağı bebeğe lazım olduğu için artık adet görmezsin. Yata yata kocaman olmuştur bebeğin, ilk adı da konmuştur çoktan: Embriyo Can veya embriyo Nur! 

Neşe Anne: 4 haftalık gebelik ne demek? 

  Embriyo ana rahmine yerleştiği andan itibaren beta HCG hormonu salgılamaya başlar. Gebe kalmaya karar verdikten embriyo yerleşene kadar olan süre tam olarak bir sonraki adet dönemini bulur. 2 adet arası süre ortalama 28 gün olduğu için 4 haftalık gebe sayılırsın.  Ama belki de aslında daha 2 hafta olmuştur bebiş aşağı yuvarlanalı. Ya da 1 hafta olmuştur. Doktorlar doğum hesabı yapabilmek adına 4 haftalık gebe olduğunu söyler.

 

Neşe Anne: 4 haftalık bebek kaç mm olur?

Bu soru çok aklına gelir ama bir cevabı yok. Çünkü henüz 4 haftalık bebek dediğin şey, incir çekirdeği kadar! 

 

Neşe Anne:4 haftalık gebelik ultrasonda belli olur mu

Bu saçma bir soruyu sakın sorma. Çünkü henüz ultrasonda görünmez. Sen onu okula gönderip saçlarını tarasan da henüz çok küçük. 4 haftalık gebelik kesesi diye bir kese de yoktur.

 

Neşe Anne: 4 haftalık gebelikte beta HCG değeri kaç olmalı?

 İşte bu mantıklı bir soru sorabilirsin. Embriyo rahme yuvarlanmaya başladıkça yani rahim yatağı emriyoyu fark eder etmez beta HCG değeri yükselmeye başlar. Sen testi hangi zamanda yaparsan sayı ona göre değişebilir. Bu sayı 5 ile başlar, ohh bee, diyebilmek için binli sayılar görülmelidir.  5 üstü her değer gebelik sayılabilir. Ancak bazı embriyolar daha adet gecikmesi de olmadan beta değeri çok küçükken adetle atılabilir. Buna da erken düşük yani kimyasal gebelik adı verilir ama bu bizim konumuz değil. O zaman neden dedim bilmiyorum. Neyse, fazla bilgi göz çıkarmaz, bir arkadaş oturmasında söylersin havan olur. 

 

Neşe Anne:4 haftalık gebelik belirtileri yaşayanlar var mıdır? 

Elbette oldukça fazladır. Ama herkeste aynı belirti görülmeyeceği gibi bazılarında hiçbir belirti görülmez. Göğüste hassasiyet yazar her yerde, “O da ne demekse?” dersin, böyle bi tuhaf olur işte göğüslerin. Önceden varlığını pek hissetmezken hep orada olduklarını hissedersin meselâ. Mide bulantısı yüzde 75 oranla hamilelerin çoğunda olur. Ama daha çok kalp atışından sonra yani 7.haftadan sonra olur. Ancak dediğim gibi, beta HCG değerin henüz düşükse belirtilerin az olabilir. Ya da hiç olmayabilir.Ne demiştik? Hamilelikte 4.hafta, hoş geldin belirtiler!

   5.haftaya sağlıklı bir şekilde ulaştın mı bu işi biraz garantiledin demektir! Hadi oku bakalım garantilemiş misin? 

Sitemize gönderdiğiniz yorumdan dolayı teşekkür ederiz...