You are currently viewing Hamilelikte 5.hafta, noktan büyüyor!

Hamilelikte 5.hafta, noktan büyüyor!

Hamilelikte 5.hafta, noktan büyüyor! 

Gözün  aydın Neşe Anne’ciğim! Bebeğin artık ultrasonda görünebilir, yaklaşık 2 mm, yani bir susam tanesi kadar ve 2 gram ağırlığında! Hamilelikte  5. Hafta, noktan büyüyor! 

NEŞE ANNE: 5 haftalık gebelik ultrason görüntüsü nasıl olur? 

Neşe’ciğim ultrasonda bebeğin görünür dediysek öyle bacaklı kollu bir resim bekleme. Henüz sadece bebeğinin içinde büyüyeceği keseyi görebilirsin. 5 haftalık gebelik kesesi yeni yeni görünmeye başlar. Belki o kesenin içindeki belli belirsiz noktayı da fark edebilir doktorun. O karartının içindeki minik nokta var ya, heh, işte o büyüyecek ve komşun Neriman’a güvenmemen konusunda seni uyaracak!Uzun uzun dertleşeceksiniz onunla, sana akıl verecek.  5 haftalık gebelik kaç mm olur diye düşünüyorsun. Şu an 2 mm ama o sana sarılırken evladının kucağının arasında kaybolacağın günler gelecek. Şu an hamilelikte 5.Hafta, noktan büyüyor ama merak etme. 

NEŞE ANNE: 5 haftalık gebelikte annedeki değişiklikler nasıl olur? 

Gebelikte İlk 12 hafta genel olarak; bulantı, halsizlik, uyku hali gibi değişikliklerin yoğun olduğu haftalardır. Bu belirtiler henüz bu ay zirveye ulaşmadı. Yeni yeni başlıyor olabilirsin. Hatta birçok annenin mide bulantısı kalp atımı ile başlar. 5 haftalık gebelikte kalp atışı duyulur mu diye hemen kendi kendini strese sokma şekerim. Çünkü henüz kalbi atmaya başlamamış olabilir. Yani o çok heveslendiğin bulantılara bu haftalarda tanışmayabilirsin.

NEŞE ANNE: 5 haftalık Gebelikte Kanama Neden Olur?

  Allah korusun! Gebeliğin ilk haftalarından son haftalarına kadar kanama hiçbir zaman normal kabul edilmez. Derhal doktora başvurulması gereken bir durumdur. Kanamanın rengi ve miktarı çok önemlidir. Kahverengi ve az bir kanamaysa çok sıkıntı olmayabilir. Kahverengi kan yeni, taze bir kanama olmadığını gösterir. Açık kırmızı ve yoğun bir kanama düşük belirtisi olabilir. Özellikle parçacıklar halinde kitleler gelmesi bebek için döşenen rahim duvarının yıkılması anlamına gelir ki rahim bu yaramaz misafiri kabul etmemiş olabilir. Gebelikte kanama, gebelikte lekelenme varsa bu durumda rahim bebeği dışarı atmak için çabalıyor olabilir. Gebeliğin ilk haftalarında kanama yaşayanlar çok korksa da büyük çoğunluğu bebeğini kucağına alır. Doktorun vereceği progestan ilacı veya iğnesi de oldukça işe yarayacaktır. Yani iki damla kan yüzünden hemen kendini yerden yere atma.

 

Sitemize gönderdiğiniz yorumdan dolayı teşekkür ederiz...