You are currently viewing Mutlu Hamilelikte 1. hafta

Mutlu Hamilelikte 1. hafta

Eğer bu iki haftayı merak edip de şaşkın şaşkın araştırmaya başladıysan muhtemelen henüz gebe değilsin. Ya da gebe olup olmadığını bilmiyorsun. Ve eğer hamileysen ne gibi değişiklikler yaşayacağını öğrenmek istiyorsun.1.ve 2. ve 3 haftalık gebelik belirtileri nelerdir diye vücudunda değişiklikler arıyorsun.Nereden mi anladım? Çünkü hamile olduğunu ilk öğrendiğinde doktorun sana “Tebrikler ! 4 haftalık -veya 5 haftalık- hamilesin!” der. Sen de kapıdan çıkar çıkmaz en sevdiklerinden başlayarak aramaya başlarsın… “Hamileymişim! Hem deee koskoca 5 haftalık hamileymişim!”  Sen hiç 1 haftalık hamileyim diyen biriyle karşılaştın mı? Ya da mahalle dedikodularında, “Duydun mu? Neriman’ın gelini 1 haftalık hamileymiş!” dediklerini duydun mu? Duyamazsın şekerim. Neden mi? Daha ortada bebek falan yoktur da ondan. 1 haftalık hamilelik nasıl anlaşılır diye hiç kendini yorma. Olmayan bir bebek nasıl belirti versin? Nasıl yani? Hayalet mi benim bebeğim, diye gözlerini belertme, sakin sakin sitemizi okumaya devam et. Hamileliğin ilk haftası belirtileri nelerdir diye düşünme daha şimdiden.

          Daha spermler yumurtaya doğru yol alıyor henüz. Adet sonrası ortalama 11.gün ve 16.gün arası bir günde yumurtalıktan salınan nazlı bir sperm rahme doğru gitmeye hazırlanıyor. Henüz makyajını tazeleyip parfümler sıkıyor spermlerle buluşma öncesi. Belki de spermin içine girmesine izin vermeyecek ama yine de devam edecek süslenmeye. Onun tarzı bu. Döllenmezse  kanalizasyonda kaybolup gidecek,haberi yok zavallının.

          Sağlıklı bir erkekte ortalama 200 milyon sperm bulunur ve nazlı yumurtaya tüpleri de aşıp  400 kadar karizmatik sperm ulaşabilir. Bu hafta henüz spermler büyük bir yarış içinde nazlı sperme doğru yüzüyor. Yumurta 24 saat, spermler 72 saat yani 3 gün yaşar rahimde. 1.hafta dediğimiz bu haftada henüz gebelikten bahsetmek mümkün değil. Dolayısıyla vücutta bir belirti aramak da mantıksız. Sadece yumurta çatladığı zaman yani yumurtalıktan çıkıp özgürlüğüne kavuştuğu zaman kasıklarında ortalama yarım saat süren bir batma hissi duyabilirsin. Eğer adet sonrası 11. ve 16. günler arası böyle bir ağrı duyarsan yumurta gümbür gümbür geliyor demektir! Yıkan taran, giyin kuşan, o günü değerlendirmeye bak… Koca kişisiyle de bu günler arasında gereksiz tartışmalara girmesen iyi edersin, triplerini ertele…  

Bu site kendi gebeliğini çok okuyup araştırarak geçiren bir tüp bebek annesinin  kaleminden yazıldı ve Prof. Dr. Göğşen Önalan’ın da onayından geçti. Şaşkın annelikten mutlu anneliğe doğru yol almak istiyorsan sonuna kadar bizimle ol ki bebeğini büyük bir özgüven ve şefkatle kucağına alasın.

Sitemize gönderdiğiniz yorumdan dolayı teşekkür ederiz...